Direcția Taxe și Impozite

Direcția Taxe și Impozite a Municipiului Piatra Neamț aduce la cunoștința contribuabililor persoane fizice care dețin în proprietate clădiri nerezidențiale, respectiv persoane juridice care dețin în proprietate construcții ce nu au fost evaluate în ultimii 5 ani de la data dobândirii/evaluării/actualizării valorii de impunere a construcțiilor deținute, faptul că, pentru a evita majorarea impozitului pe clădiri datorat pentru anul 2023, trebuie să procedeze la evaluarea/ reevaluarea acestora până la data de 31 decembrie 2022.
Declarațiile de impunere, însoțite de un exemplar al raportului de evaluare întocmit de un evaluator autorizat, care trebuie să respecte standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării, se transmit / depun la DTI (la registratura instituției, prin email la adresa taxesiimpozite@primariapn.ro, prin poștă) până la primul termen de plată din anul de referință, respectiv 31.03.2023, în conformitate cu prevederile Legii nr. 227 / 2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.

../common/calendar Postat la data de: 31.10.2022